Ankara Fen Liseliler

arama

Adaylar için Tanıtım Dosyası - PDF

Üye Girişi


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/afl89931/public_html/old/modules/mod_cblogin/mod_cblogin.php on line 41

Haberler

Über FL: Volkan Demir FL94 PDF Yazdır ePostaHilmi Volkan Demir FL94

1976 Kağızman-Kars doğumlu Volkan, doçentliği 2007 yılında almış. 1 Eylül 2004’ten beri Bilkent Üniversitesi’nde çalışıyor. Bilkent’te Fizik Bölümünde ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi. Ayrıca, Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve İleri Araştırma Laboratuvarı fakülte üyesi olarak hizmet vermektedir.

  • Lisans: 1998, Bilkent Elektrik
  • Yüksek Lisans: 2000, Stanford Elektrik
  • Doktora: 2004, Stanford Elektrik

FL'de TÜBİTAK bilim olimpiyat öğrencisi olarak seçilmiş ve 1993-1994’te kimya dalında gümüş madalya ve diğer ödüller almış. 1994’te bilim olimpiyat başarıları nedeni ile, TÜBİTAK ve İngiliz Konsolosluğu tarafından Londra Uluslararası Gençler Bilim Forumu’na Türkiye’yi temsilen seçilmiş. 1994’te Ankara Fen Lisesi’nden birincilikle mezun olduktan sonra, üniversite öğrenci seçme sınavında Ankara birinciliği ve Türkiye yedinciliği derecesi kazanmıştır.

Dr. Demir:

  • Özgün ve geleneksel opto-elektronik aygıtlar
  • Nanofotonik aygıtlar ve sensörler
  • Nanokristal ve nanoparçacık katkılı aygıtlar
  • Biyo-implant sensörler

üzerine çalışmalarını sürdürmekte, TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve Avrupa Bilim Vakfı gibi 10’i aşkın ulusal ve uluslararası projenin yürütücülüğünü yapmaktadır.

Avrupa Birliği Mükemmelliyet Ağı Nanophotonics4Energy Üyesi, Avrupa Birliği Çerçeve Programı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ulusal Uzmanı, NATO RTO Nanoteknoloji Milli Teknik Üyesi, IEEE Lazer Elektro-Optik Topluluğu Türkiye Başkanı ve Optik için Uluslararası Komisyon Türkiye Kurul Üyesidir.

Applied Phyiscs Letters, Nature Photonics, Advanced Materials, Journal of Applied Physics, Nanotechnology, IEEE Photonics Technology Letters ve Journal of Special Topics in Quantum Electronics gibi saygın bir çok dergide hakemlik ve Avrupa Bilim Vakfı, TÜBİTAK, US-DoE gibi proje destekleme programlarında panelist olarak hizmet vermektedir.

Dr. Demir’in 55’i aşkın hakemli uluslararası önemli bilimsel dergilerde SCI makale yayını, 75’i aşkın ulusalarası konferanslarda bildirisi, dünyanın farklı yerlerinde 100’ü aşkın davetli ders, seminer ve konuşmaları ve başvuru sürecininin farklı aşamalarında 15’i aşkın patenti bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi’nde lisans eğitimi sırasında, 1996’da Purdue Üniversitesi’ne Bilkent’in ilk öğrenci değişim programına gönderilmiştir. 1998’de Bilkent’ten derece ile mezun olduktan sonra, Stanford Üniversitesi tarafından Stanford Edward L. Ginzton Bursu ile ödüllendirilmiştir. Stanford Üniversitesi’nde doktora sırasında Stanford Intel Araştırmacısı olarak çalışmış ve dünyanın dalgaboyu dönüştüren ilk tümleşik fotonik kuvantum anahtar dizinlerini icat etmiştir. Bu çalışması ile, 2003 yılında Stanford-Berkeley İnovasyon Yarışmasının finalisti olmuştur.

Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir’e 2008 yılında ODTÜ Prof. Mustafa N. Parlar Genç Araştırmacı Ödülü, 2007 yılında Avrupa Bilim Vakfı (ESF) tarafından Avrupalı Genç Bilim İnsanı Ödülü (EURYI), 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Üstün Başarılı Genç Biliminsanı (GEBİP) Ödülü ve 2005 yılında Avrupa Birliği tarafından Marie Curie Fellowship Ödülü verilmiştir. Ayrıca, 2006 yılında TÜBA çalışmaları nedeni ile aday gösterildiği Junior Chamber International (JCI Worldwide Federation of Young Leaders and Entrepreneurs) Bilimsel Liderlik ve Akademik Başarı dalında Üstün Başarılı Gençler (TOYP) 2006 Türkiye Birincilik Ödülüne ve 2007 Dünya Birincilik Ödülüne layık bulunmuştur. Dr. Demir’e, ‘Who’s Who in Science and Engineering’ ve ‘Who’s Who in the World’ biyografilerinde yer verilmiştir.